08 Jan 2012

Japonya’nın “Bul ve Yok Et” Virüsü

Güvenlik No Comments

Siber Salırılara Karşı Bilgisayar Virüsü

Japon hükümeti siber saldırıların kaynağını bulabilen, tanımlayabilen ve bahsi geçen kaynakları kullanıma kapatabilen bir “Bul ve Yok et” virüsü üzerinde çalışıyor. Fujitsu’nun 2008′den beri, Teknolojik Araştırma ve Geliştirme vakfı çatısı altında, Japonya Güvenlik Bakanlığı desteği ile 2.32 Milyon Dolar bütçeli bir sibersilah üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Sibersilah, Yomiuri’nun raporuna göre, Distributed Denial Of Service (DDoS) saldırılarının ve hedef bilgisayarlardaki bilgiyi çalmaya yönelik saldırıların kaynaklarını yüksek tutarlılıkla tespit edebiliyor. DDoS saldırılarında saldırganlar hedefteki websitelerine inanılmaz yoğunlukta alakasız bilgi gönderiyor ve sonunda hizmeti daha fazla yerine getirememelerini sağlıyorlar.

Sibersilah sadece savunma için geliştiriliyor, ancak güvenlik uzmanları böyle bir aracın yanlış ellere geçmesinden ortaya çıkabilecek sorunlardan kaygı duyuyorlar.

Sophos Güvenlik Araştırmaları konu ile ilgili olarak

“‘İyi’ bir virüs bile depolama alanı, hafıza ve işlemci zamanı gibi sistem kaynaklarını kullanır. Kritik sistem kaynaklarına sahip bir sistemde ‘iyi’ bir virüs beklenmeyen yan etkiler oluşturabilir.”

diye bildiriyor, ve ekliyor;

“‘İyi’ bir virüs güvenlik yazılımlarını doğası gereği tetikleyebilir, ve bu durum da IT departmanları durumu kontrol etmek zorunda kalacaktır ki bu da zaman ve paraya mal olur.”

Önde gelen güvenlik yazılımı firması Trend Micro’dan bir araştırmacı olan Rik Ferguson, Arama ve saldırı yapma üzerine geliştirilen bir virüsün tam tersi bir etkisi olabileceğinden duyduğu kaygıları dile getiriyor;

Otonom bir şekilde yayılmak için programlanmışsa sistem sahiplerinin bu yazılımın kendi sistemleri üzerindeki etkilerini test etme şansı olmayacaktır. Aynı zamanda bantgenişliğini, disk alanını, hafızayı ve işlemci döngülerini tüketecek, sistemlerin mevcut yükünü arttıracaktır. Böylelikle aynen düşmanı olan kötü DDoS atakları gibi bir etki yaratacaktır. Sonuç olarak, yasadışı grupların bu aracı alıp zararlı bir amaç için düzenlemeleri hiç de zor olmayacaktır. Böylelikle ‘iyi’ ve ‘kötü’ arasındaki çizgi iyice belirsizleşecektir.

No Responses to “Japonya’nın “Bul ve Yok Et” Virüsü”

Leave a Reply